sklep zero waste sklep zero waste sklep zero waste sklep zero waste
Eko News
Posted in

Co dobrego możesz zrobić dla klimatu już teraz?

1. Ogranicz mięso. Mięso i produkty odzwierzęce generują najwięcej gazów cieplarnianych, ale też wymagają zużywania bardzo dużych ilości wody w całym procesie produkcyjnym. Naukowcy wprost wskazują zmianę nawyków żywieniowych w kierunku diet roślinnych jako jeden ze sposobów na powstrzymanie postępujących zmian klimatycznych wynikających z zaniku bioróżnorodności, ginięcia gatunków zwierząt, wycinki lasów (m.in. pod uprawę pasz dla zwierząt hodowlanych).Dieta oparta na roślinach jest najlepsza dla planety. Nie trzeba od razu zostawać weganinem, ważne żeby świadomie ograniczać spożywanie mięsa. Coraz popularniejszy fleksitarianizm to dieta zmniejszająca spożycie mięsa, to najlepsze posunięcie nie tylko dla klimatu, ale też dla zdrowia i zwierząt.

2. Ograniczaj plastik. Wielorazowa torba i woreczki na drobne rzeczy to dobry zestaw zakupowy. Do tego picie wody z kranu i własne wielorazowa butelka. Kupowanie na wagę kiedy to możliwe. Przez ostatnie 10 lat wyprodukowaliśmy więcej plastiku niż przez całe poprzednie stulecie. 50% całego produkowanego plastiku używane jest tylko raz, a następnie wyrzucane. Te fakty przekonują mnie do tego, że problem jest poważny i nie ma sensu codziennie dorzucać się do rosnącej góry plastiku. Im więcej osób zacznie działać, tym efekty będą bardziej widoczne.

3. Unikaj jednorazówek. Dotyczy to wielu rzeczy jak torby na zakupy, butelek na wodę, ale i słomek, sztućców jednorazowych. Jest wiele rzeczy, które można zastąpić trwałymi materiałami. Pojemniki na wynos zabieraj z domu. Używaj wielorazowych produktów kiedy to możliwe. To nie takie trudne jest wiele rzeczy, które w czasem możesz wymienić na bardziej trwałe. Jeśli często bierzesz kawę na wynos pomyśl o kubku, dobrą rzeczą jest też wielorazowa maszynka do golenia czy naturalne myjki do naczyń.

4. Kupuj lokalnie. Jedzenie warto kupować w najbliższej okolicy. Mąka prosto z młyna, warzywa od lokalnych rolników.. Ubrania czy buty od polskich marek, którym środowisko naturalne nie jest obojętne. Marki są teraz coraz bardziej transparentne i pokazują swoich pracowników, dostawców. Proces tworzenia rękodzieła jest wartościowy i chętnie wspieram małe manufaktury robiące torebki, biżuterię czy porcelanę. Takim działaniem nie tylko zmniejszysz ślad węglowy generowany podczas transportu, ale też wesprzesz lokalne marki, które działają z poszanowaniem praw pracowników, ochrony środowiska przy emisji ścieków czy gazów wytwarzanych w trakcie produkcji.

5. Nie marnuj jedzenia. Zgodnie ze statystykami wyrzucamy 1/3 wyprodukowanego jedzenia. W Polsce rocznie marnuje się ok. 9 mln ton żywności. Najczęściej marnujemy wędliny (43 proc.), pieczywo (36 proc.), warzywa (32 proc.) i owoce (27 proc.). Szanuję jedzenie, które kupuję. Wykorzystuj resztki i raz w tygodniu zrób dokładny przegląd lodówki, żeby nic się nie marnowało.

Artykuł przygotowany przez Darię 💚 IG ekocentryczka

TOP

KOSZYK ZAKUPÓW 0

OSTATNIO PRZEGLĄDANE 10

Zaloguj się

Utwórz konto

Administratorem Państwa danych osobowych jest firma Eko Solutions Europe Sp. z o.o. wpisana do KRS 0000866422 pod adresem ul. Spółdzielcza 14, 32-551 Babice, NIP 6282281325, REGON 387406995. Dane osobowe przetwarzane będą wyłącznie w celu obsługi Twojej wizyty na naszej stronie, zarządzania dostępem do Twojego konta i dla innych celów o których mówi nasza polityka prywatności.

Odzyskiwanie hasła

Zapomniałeś hasło? Wprowadź swoją nazwę użytkownika lub adres e-mail. Otrzymasz link do utworzenia nowego hasła e-mailem.