Jestem Eko EKO Jedzenie Domowa apteczka ziołowa – jak ją przygotować?

Domowa apteczka ziołowa – jak ją przygotować?

zioła do domu na choroby

Kiedy świat lekarzy para się nową dziedziną medyczną, przeciętny człowiek zazwyczaj niewiele z tego rozumie. Dziwne pojęcia, zwroty, dziwne doświadczenia, eksperymenty i dowody naukowe – dla niego prawdziwą wartość posiadają tylko efekty. Rozpocznijmy od podkreślenia, jak istotne jest posiadanie własnej, dobrze zaopatrzonej apteczki zielarskiej. Przyjrzyjmy się bliżej nieocenionym darom natury, które mogą wspierać nasze zdrowie i samopoczucie. Zioła od wieków stanowią ostoje ludzkiego zdrowia. W każdym domowym zaciszu powinno znaleźć się miejsce dla roślinnych pomocników, które mogą przynieść ulgę przy drobnych dolegliwościach.

A efekty najlepiej przedstawia fitoterapia, czyli ów najnowocześniejsza gałąź współczesnej medycyny, która spersonalizowane korzenie posiada w medycynie naturalnej. A z dużą uwagą rzecz biorąc: w zielarstwie, które po kilkudziesięciu latach ignorowania w końcu zyskało zasłużoną uwagę. Dlatego aktualnie coraz więcej domowych apteczek zawiera preparaty i lekarstwa na podstawie, którą stanowią głównie zioła. Krople lecznicze czy popularne ziółka do naparów i nalewek w ogromnej części zawierają właśnie ususzone i specjalnie zrealizowane ziołowe mieszanki. Ci także coraz bardziej przekonują się do medycyny naturalnej, a co za tym idzie – ufniej patrzą na ziołolecznictwo jako sferę w pełni bezpieczną i przede wszystkim efektywną pod kątem medycznym. Stosowanie ziół nie stanowi bowiem większego zagrożenia dla zdrowia i życia chorego, nie może również mu zaszkodzić, a jedynie przynieść pozytywne efekty. Wykorzystywane do budowy lekarstw i medykamentów rośliny lecznicze są także wnikliwie badanie i weryfikowane, ażeby nie zawierały przypadkowych związków chemicznych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na pacjenta.

Najistotniejsze zioła do domowego zastosowania

Mięta – orzeźwienie i ulga

Jedną z fundamentalnych roślin jest mięta. Jej listki nie tylko cudownie pachną i dodają świeżości naparom, ale również wspomagają trawienie oraz mogą przynosić ulgę przy bólach głowy.

  • Mięta pieprzowa (Mentha piperita)
  • Mięta zielona (Mentha spicata)

Dziurawiec – naturalny poprawiacz nastroju

Dziurawiec znany jest z właściwości podnoszących na duchu. Jego żółte kwiaty są nie tylko estetycznym dodatkiem do suszu, ale też skarbnicą substancji, które mogą wspomóc walkę z melancholią.

Nagietek – regeneracja i pielęgnacja

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) od dawna wykorzystywany jest do przyspieszania regeneracji skóry i jej pielęgnacji. Zarówno w formie naparu, jak i maści jest wsparciem dla skóry wymagającej ukojenia.

zioła ekologiczne

Rzadziej doceniane, ale równie ważne

Lukrecja – słodki korzeń zdrowia

Lukrecja (Glycyrrhiza glabra) znana głównie z intensywnego, słodkiego smaku, ma również właściwości wspomagające układ oddechowy.

Macierzanka – tajemnicza moc aromatu

Macierzanka tymianek (Thymus pulegioides) to krzewinka o silnym aromacie i właściwościach antyseptycznych. Idealna do inhalacji przy problemach z drogami oddechowymi.

Żywokost – zapomniany, a pomocny

Żywokost lekarski (Symphytum officinale), ze względu na allantoinę, wspiera regenerację tkanki i jest stosowany zewnętrznie w postaci okładów na stłuczenia.

Zioła wsparciem dla harmonii ciała i ducha

Ziołowa apteczka to nie tylko pomoc przy fizycznych dolegliwościach, ale również sposób na zachowanie równowagi psychicznej. Melisa, lawenda, czy passiflora to tylko niektóre z roślin, które mogą przynieść relaks i spokój w codziennym zgiełku. Przechowywanie ziół wymaga szczególnej uwagi. Należy je chronić przed światłem i wilgocią, aby zachowały swoje właściwości. Szklane słoiki z ciemnego szkła w chłodnym miejscu stanowią idealne warunki. Domowa apteczka ziołowa to prosta i efektywna metoda na dbanie o zdrowie, nie tylko w sezonie jesienno-zimowym, ale przez cały rok. Zbierając zioła własnoręcznie lub wybierając te z zaufanych źródeł, możemy mieć pewność ich najwyższej jakości.

Related Post