sklep zero waste sklep zero waste sklep zero waste sklep zero waste
Eko News
Posted in

WYCINKA LASÓW NA MASOWĄ SKALĘ

Będziesz czekać aż wytną Twój Las czy coś zrobisz? Proszę Was ogromnie – PODAJCIE DALEJ, bo takie obrazki i informacje słabo się rozchodzą przez algorytmy Facebooka. Brawa i ukłony dla Lasy i Obywatele🌳👏🏻👏🏻🌳💚Przeczytajcie i wchodźcie regularnie na załączoną mapę, sprawdzajcie co i gdzie wycinają i dlaczego. Jeśli nie będziemy znać naszych leśnych miejsc to nam je wytną i potem się mocno zdziwimy, że był Las i go nie ma…Lasy Państwowe we are watching You! Koniec bezkarności i państwa w państwie. Lasy są Lasów a pieczę maja nad nimi obywatele a nie porządek korporacyjny ✌🏻Wspólny LasWWF PolskaGreenpeace PolskaTerapeuci dla LasuEkowyborcaSzymon Bujalski – dziennikarz dla klimatuSmogLabClientEarth – Prawnicy dla ZiemiExtinction Rebellion PolskaMłodzieżowy Strajk Klimatyczny

Tak dużo się dzieje, że zapomnieliśmy się tutaj pochwalić.
Tak, zrobiliśmy ogólnopolską mapę rębni 🪓🌳❗️

Mapa obrazuje wszystkie rębnie zapisane w bieżących PULach. Bazuje na danych z BDL.

Wczoraj mapa hulała po internetach. Zbieraliśmy info zwrotne, od leśników i od przyrodników i od “normalnych ludzi”. Dzisiaj garść dodatkowych informacji, bo już się trochę orientujemy jaki jest odzew.

Mapa bazuje na danych z BDL. Może być tak dobra jak dostępne dane. A z tymi danymi trochę jest problemów. Po pierwsze to jest tam trochę zamętu, ale zdarza się, to spory system. Ale PULe są niestety zatwierdzane z opóźnieniem, czasem nawet wielomiesięcznym (PUL jest zatwierdzany kiedy już obowiązuje), więc mamy wypadki nadleśnictw gdzie prace obrazowane na naszej mapie są już wykonane. Jest to wyjaśnione w pop-upie. Fajnie by było gdyby PULe były zatwierdzane o czasie, a dane były dostępne od ręki. Chcielibyśmy też by były udostępnione dane o tym gdzie dokładnie będą cięcia w następnym roku, bo LP takie dane ma.

Pokazujemy na czerwono pododdziały bo to podstawowa jednostka dla której planuje się PUL. Pracownicy LP zarzucają nam, że to manipulacja, ale
a. wszystkie informacje są dostępne na pop upie,
b. raczej nie da się tego lepiej pokazać przy obecnych danych.
A jeśli chodzi o rębnie złożone to w ogóle nie jest to możliwe.

Nie pokazujemy trzebieży, co z kolei jest przedmiotem krytyki ze strony pro-leśnej. Choć wiemy, że trzebież potrafi być przyczyną niezłej rozwałki lasu, szczególnie późna, było świadomą decyzją by jej nie zamieszczać. Bo wtedy cała mapa byłaby już całkiem na czerwono .

Na dziś nadleśnictwa mają przekaz dnia by zestawiać naszą mapę ze zdjęciami satelitarnymi i pokazywać rzekome zbytnie uproszczenie. Odpowiadamy, że całe potrzebne info na mapie jest, zakładamy że użytkownik potrafi czytać i że takiej mapy raczej nie da się zrobić lepiej, a już napewno nie na tych danych. A mapę satelitarną podłączymy na dniach, dla pełnego obrazu i by leśnicy nie czuli się źle.

(Dziś rano już do mnie zadzwonił pewien leśnik bo się poczuł urażony, że ja mówię w wywiadzie, że leśnicy nie rozmawiają ze społeczeństwem. I wiecie co? Bardzo sympatycznie sobie pogadaliśmy, co jest bardzo budujące i świadczy o tym, że komunikacja jest możliwa 🙂)

Wracając do mapy, będziemy ją ulepszać, także dawajcie znać jeżeli macie jakieś życzenia bądź znajdziecie nieścisłości. Bardzo chętnie też zassiemy lepsze dane, jeżeli LP je udostępnią (a mają takie dane, np co będzie cięte w bieżącym roku). A w ogóle to najbardziej by nas ucieszyło, gdyby LP zrobiło dobrą, czytelna mapę dla obywatelek i obywateli, i jasnym językiem tłumaczyło jak zarządza dobrem wspólnym. Wtedy my, zamiast pro publico bono ślęczeć nad mapą, mielibyśmy więcej czasu by chodzić po lesie.
https://mapy.lasyiobywatele.pl/zanim-wytna-twoj-las.html

Źródło: https://www.facebook.com/danielpetryczkiewiczphoto

TOP

KOSZYK ZAKUPÓW 0

OSTATNIO PRZEGLĄDANE 0

Brak produktów na liście.

Zaloguj się

Utwórz konto

Administratorem Państwa danych osobowych jest firma Eko Solutions Europe Sp. z o.o. wpisana do KRS 0000866422 pod adresem ul. Spółdzielcza 14, 32-551 Babice, NIP 6282281325, REGON 387406995. Dane osobowe przetwarzane będą wyłącznie w celu obsługi Twojej wizyty na naszej stronie, zarządzania dostępem do Twojego konta i dla innych celów o których mówi nasza polityka prywatności.

Odzyskiwanie hasła

Zapomniałeś hasło? Wprowadź swoją nazwę użytkownika lub adres e-mail. Otrzymasz link do utworzenia nowego hasła e-mailem.