Jestem Eko EKO Jedzenie Naturalne peelingi DIY: jak zrobić domowe spa w łazience

Naturalne peelingi DIY: jak zrobić domowe spa w łazience

Domowe peelingi z naturalnych składników skutecznie złuszczają martwy naskórek i odżywiają skórę

Domowe peelingi to naturalne sposoby na złuszczanie martwego naskórka, poprawę krążenia i wygładzenie skóry. Najpopularniejsze składniki to: kawa, cukier, sól morska, płatki owsiane i oleje roślinne. Peeling musimy wykonywać 1-2 razy w tygodniu, delikatnie masując skórę kolistymi ruchami. Zabieg warto robić na wilgotną skórę – najlepiej po kąpieli. Domowe kosmetyki są tańszą i naturalną alternatywą dla gotowych produktów.

Domowe rytuały pielęgnacyjne jest to sposób na zadbanie o urodę, świetna metoda na relaks i odprężenie po ciężkim dniu. Naturalne peelingi wykonane z produktów dostępnych w każdej kuchni mogą być równie skuteczne jak drogie kosmetyki ze sklepów. Do przygotowania własnego spa potrzebne będą podstawowe składniki, trochę czasu i chęci do eksperymentowania.

Jak przygotować domowe spa z naturalnych składników dla wymagającej skóry

Zanim przystąpisz do przygotowania domowych kosmetyków, musisz zgromadzić następujące składniki:

  • Kawa mielona (świeżo zmielona działa najlepiej)
  • Brązowy cukier lub sól morska
  • Olejki eteryczne (lawendowy, różany lub miętowy)
  • Miód naturalny (najlepiej nierafinowany)
  • Jogurt naturalny lub śmietana
  • Płatki owsiane
  • Oliwa z oliwek lub olej kokosowy

Podstawowy peeling kawowy można przygotować w zaledwie parę minut. Wystarczy wymieszać 4 łyżki zmielonej kawy z 2 łyżkami cukru trzcinowego i dodać 3 łyżki oleju kokosowego. „Taka mieszanka doskonale złuszczy martwy naskórek i pobudzi krążenie”. Można pamiętać o odpowiedniej temperaturze składników – wszystkie powinny mieć temperaturę pokojową, aby się dobrze połączyły.

Naturalny peeling kawowy doskonale wygładza szorstką skórę ciała

Najlepsze połączenia składników dla różnych typów cery i problematycznej skóry

Dla cery tłustej i problematycznej warto sięgnąć po enzymatyczny peeling z papai i ananasa. Te owoce mają naturalne enzymy, które delikatnie złuszczają martwy naskórek bez podrażniania skóry. Można do nich dodać troszkę soku z cytryny (działanie antybakteryjne) oraz łyżeczkę miodu (właściwości nawilżające i antyseptyczne). Taki koktajl nakładamy na twarz na 10-15 minut, po czym spłukujemy letnią wodą.

Skóra sucha i wrażliwa wymaga szczególnej troski i delikatnych składników. Idealnym rozwiązaniem będzie dobranie zmielonych płatków owsianych (1/2 szklanki) z jogurtem naturalnym (3 łyżki) i łyżeczką miodu. „To sprawdzony przepis na delikatny peeling, który nie podrażni nawet najbardziej wrażliwej cery” – możesz być pewna jego skuteczności. Do tej mieszanki można dodać parę kropli olejku różanego (działa regenerująco) lub lawendowego (ma właściwości kojące). Jak często stosować taki zabieg? Najlepiej 1-2 razy w tygodniu, zależnie reakcji skóry.

Można pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa podczas wykonywania domowych zabiegów (szczególnie przy pierwszym razie). Zawsze wykonuj próbę uczuleniową na małym fragmencie skóry. Nie stosuj peelingów na podrażnioną lub uszkodzoną skórę. Przechowuj naturalne kosmetyki w lodówce nie dłużej niż tydzień.

Domowe spa – jak zrobić naturalne peelingi do ciała w domu

Naturalne peelingi odżywiają i regenerują skórę całego ciała

Przygotowanie domowego peelingu jest prostym sposobem na zadbanie o skórę przy użyciu naturalnych składników dostępnych w każdej kuchni. Podstawową bazę każdego peelingu stanowią drobinki ścierne, które można uzyskać z kawy, cukru, soli morskiej lub zmielonych pestek. Do bazy dodaje się składniki nawilżające, takie jak oliwa z oliwek, olej kokosowy lub migdałowy. Peeling kawowy szczególnie odpowiednio wspomaga walkę z cellulitem i poprawia mikrokrążenie. Zabieg peelingowania najlepiej wykonywać 1-2 razy w tygodniu, zawsze na wilgotną skórę, wykonując koliste ruchy. Szczególnie polecane są peelingi z dodatkiem miodu, który działa antybakteryjnie i nawilżająco, oraz olejków eterycznych nadających przyjemny aromat. Podczas nakładania peelingu musimy omijać miejsca podrażnione i znamiona. Po zabiegu skórę musimy dokładnie spłukać letnią wodą i zastosować balsam nawilżający. Częste wykonywanie peelingu pomaga pozbyć się martwego naskórka, poprawia ukrwienie skóry, wspomaga jej regenerację i sprawia, że lepiej wchłania substancje odżywcze z kosmetyków pielęgnacyjnych. Idąc dalej zabieg ten działa relaksująco i pomaga w redukcji stresu.

Domowe spa – naturalne peelingi solne i kawowe – właściwości i zastosowanie

Peeling to jeden z dość znanych zabiegów pielęgnacyjnych, który można wykonać w warunkach domowych przy użyciu naturalnych składników. Częste złuszczanie naskórka poprawia wygląd skóry, stymuluje krążenie i wspomaga proces odnowy komórkowej. Peelingi solne i kawowe należą do najodpowiedniojszych i najbezpieczniejszych metod złuszczania martwego naskórka. Sól morska, bogata w minerały, odpowiednio oczyszcza pory, działa antybakteryjnie i remineralizująco. Jednak fusy kawowe, dzięki zapoziomy kofeiny, poprawiają mikrokrążenie i pomagają w walce z cellulitem. Idąc dalej, oba rodzaje peelingów można wzbogacić o naturalne oleje, które a jeszcze nawilżą i odżywią skórę.

  • Delikatnie masuj skórę okrężnymi ruchami przez 5-10 minut
  • Wykonuj peeling 1-2 razy w tygodniu
  • Nie stosuj na podrażnioną lub uszkodzoną skórę
  • Przed zabiegiem wykonaj test uczuleniowy
  • Po peelingu nałóż balsam lub olejek nawilżający
  • Przechowuj mieszankę w szczelnym pojemniku
  • Nie używaj przeterminowanych składników

Miejcie na uwadze, że domowe peelingi są świetną alternatywą dla droższych kosmetyków, ale wymagają regularności i dobrego przygotowania. Podczas tworzenia własnych mieszanek zwracaj uwagę na jakość składników i ich datę przydatności. Najlepsze efekty osiągniesz, stosując peeling systematycznie i zgodnie z potrzebami swojej skóry.

Jak zrobić naturalne spa peelingi z olejkami eterycznymi – domowe sposoby na gładką skórę

Naturalne peelingi wykonane w warunkach domowych z dodatkiem olejków eterycznych stanowią skuteczną i bezpieczną metodę pielęgnacji skóry. Podstawą każdego domowego peelingu jest baza złuszczająca, którą może być sól morska, cukier trzcinowy lub zmielona kawa. Do wybranej bazy możemy dodać olej bazowy, taki jak olej kokosowy lub migdałowy, który nawilży i odżywi skórę. Olejki eteryczne nadają przyjemny aromat, mają cenne właściwości pielęgnacyjne. Olejek lawendowy działa uspokajająco i antyseptycznie, cytrynowy rozjaśnia i odświeża, a drzewa herbacianego wykazuje działanie antybakteryjne. Na jedną szklankę bazy złuszczającej wystarczy dodać 2-3 łyżki oleju bazowego oraz 10-15 kropli wybranego olejku eterycznego. Peeling musimy delikatnie wmasować w wilgotną skórę okrężnymi ruchami, następnie spłukać letnią wodą. Zabieg najlepiej wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Systematyczne stosowanie naturalnych peelingów poprawia mikrokrążenie, wygładza naskórek oraz wspomaga detoksykację organizmu. Idąc dalej, aromaterapeutyczne właściwości olejków eterycznych pozytywnie wpływają na samopoczucie i redukują stres.

Poczytaj więcej o prawdziwej ekologii!