Jestem Eko EKO Jedzenie Oleje zimnotłoczne – który jest najlepszy?

Oleje zimnotłoczne – który jest najlepszy?

zdrowy olej

Spośród wszystkich tłuszczów, oleje zimnotłoczone uchodzą za najkorzystniejsze dla zdrowia człowieka. W przeciwieństwie do rafinowanych (utwardzonych) tłuszczów roślinnych, oleje tłoczone na zimno poprawiają krążenie krwi.

Zawarte w olejach zimnotłoczonych wielonienasycone kwasy tłuszczowe zapobiegają nadmiernemu sklejaniu się krwinek czerwonych. Z kolei lepsze krążenie to efektywniejsza gospodarka tlenowa. Jak powiedziała w jednym ze swoich artykułów Johanna Budwig “ tłuszcze obce organizmowi (utwardzone) blokują metabolizm innych tłuszczy w delikatnych gruczołach, naczyniach włosowatych, czy organach filtrujących. Dlatego należy unikać spożywania utwardzonych, tłoczonych na gorąco olejów.”

Popularna staje się także metoda oczyszczania organizmu polegająca na ssaniu oleju.Poniżej przedstawiamy porównanie najbardziej korzystnych dla zdrowia człowieka olejów tłoczonych na zimno.

Olej lniany

Zimnotłoczony nieoczyszczony olej lniany to samo zdrowie. W jednym litrze nieoczyszczonego, tłoczonego na zimno oleju lnianego znajduje się:

  • kwas omega 3
  • kwas linolenowy (omega 6)
  • kwas oleinowy (omega 9)

Taki olej zawiera najwięcej kwasów omega 3, bo aż 500 ml w jednym litrze. Olej lniany polecany jest wszystkim osobom które chcą zapobiegać artretyzmowi, zawałowi serca, nowotworom czy tez zaparciom. Jak wykazały badania anatomiczne osób z zawałem serca, jedynym czynnikiem który wyróżniał chory mięsień sercowy od zdrowego był okalający zewsząd tłuszcz ( zdrowe serce pozbawione jest tkanki tłuszczowej). Podobnie jest z chorobami reumatycznymi. tu również jako jedyny znak odróżniający chore mięśnie od zdrowych jest tłuszcz. Ponadto olej lniany wspomaga w naturalny sposób organizm w leczeniu wszelkich stanów zapalnych, zmniejsza też ryzyko zachorowania na depresję (omega 3 biorą udział w budowie błon komórek nerwowych).

Oliwa z oliwek

Wyciskana na zimno, tzw. z pierwszego tłoczenia oliwa z oliwek to obok oleju lnianego jeden z najbardziej korzystnych dla zdrowia tłuszczów. Taka oliwa zawiera kwas oleinowy który posiada wiele zalet. Przede wszystkim pomaga obniżyć poziom szkodliwego cholesterolu LDL, ma więc spory udział w zapobieganiu miażdżycy.

Osoby dbające o szczupłą sylwetkę oraz ceniące zdrową kuchnię powinny uwzględnić oliwę z oliwek w codziennej diecie. Niestety oliwa z wytłoków nie ma walorów zdrowotnych, gdyż jest tłuszczem przetworzonym chemicznie bądź termicznie. Tłuszcze przetworzone spożywane w nadmiarze blokują prawidłowy przepływ krwi w tętnicach, zwłaszcza w naczyniach włosowatych, dlatego należy spożywać je marginalnie. Wszelkiej maści słodycze, margaryny, produkty seropodobne zawierają szkodliwe tłuszcze przetworzone lub jak kto woli utwardzone.

Olej rzepakowy

Zimno tłoczony olej rzepakowy stanowi źródło kwasów omega 3, omega 6 oraz witaminy A, D3, E, K. Podobnie jak olej lniany i oliwa z oliwek tłoczony na zimno olej rzepakowy zapobiega miażdżycy, wspiera układ krwionośny,, rególuje poziom cholesterolu, oraz łagodzi stany zapalne w organizmie, zwłaszcza w stawach.

Olej słonecznikowy, arachidowy, kukurydziany

Te oleje trudno jest polecić, ponieważ zawierają nadmiar kwasów omega 6. Jak wykazały liczne badania, nadmiar kwasów omega 6 w organizmie przy niedoborze omega 3, może przyczynić się do powstawania nowotworów piersi oraz prostaty, zaburzeń pracy serca, zaostrzania stanów zapalnych.

Related Post