Naturalne środki do prania to produkty biodegradowalne, które nie mają syntetycznych substancji chemicznych. Główne składniki to: orzechy piorące, mydlnica lekarska, soda oczyszczona, ocet, szare mydło oraz boraks. Płyny ekologiczne nie podrażniają skóry, są przyjazne dla środowiska i nie zostawiają toksycznych pozostałości w ściekach. Koszt ekologicznego prania jest zazwyczaj niższy niż w przypadku tradycyjnych detergentów. Eko-środki czyszczące nadają się do prania w temperaturze 30-90°C, efektywnie usuwają plamy i nie niszczą tkanin. Można je stosować także do prania ręcznego.
Teraz sporo ludzi zwraca uwagę na ekologiczne aspekty codziennych czynności domowych.
Pranie, które wykonujemy regularnie, może mieć spory wpływ na środowisko naturalne. Tradycyjne detergenty mają agresywne związki chemiczne, które zatruwają wodę i szkodzą ekosystemom wodnym. Enzymy roślinne stanowią skuteczną alternatywę dla syntetycznych środków piorących – są biodegradowalne i przyjazne dla środowiska. Naturalne składniki, takie jak mydlnica lekarska czy orzechy piorące, od wieków służyły jako środki czyszczące. Dzikie rośliny saponinowe (mające naturalne substancje pieniące) możemy znaleźć także w naszym klimacie. Ekologiczne pranie jest to moda, ale konieczność wynikająca z postępującej degradacji środowiska.
Enzymatyczna rewolucja w praniu
Enzymy roślinne wykorzystywane w ekologicznych detergentach działają w następujący sposób:
- Rozkładają plamy białkowe (proteazy)
- Usuwają zabrudzenia skrobiowe (amylazy)
- Eliminują tłuszcze (lipazy)
- Rozkładają celulozę (celulazy)
Bioaktywne związki pochodzenia roślinnego wykazują wysoką skuteczność nawet w niskich temperaturach. Oznacza to oszczędność energii i mniejsze zużycie wody. Naturalne detergenty mają także mikroorganizmy probiotyczne, które kontynuują proces oczyszczania już w środowisku wodnym. Słyszeliście, że niektóre rośliny strączkowe mają naturalne związki powierzchniowo czynne? Właśnie dlatego „proszek” z kasztanów lub żołędzi może efektywnie wyprać nasze ubrania.
Nowoczesne rozwiązania w zgodzie z naturą
Dobra technologia pozwala na ekstrahowanie i stabilizowanie enzymów roślinnych (poprzez proces mikroenkapsulacji i liofilizacji). Możemy cieszyć się skutecznością naturalnych detergentów przez dłuższy czas. Ekologiczne środki piorące często wzbogacane są o olejki eteryczne – nadają przyjemny zapach, działają antybakteryjnie i antygrzybiczo. „Zielone pranie” to także odpowiedni dobór temperatury i programu – warto korzystać z szybkich cykli prania w niższych temperaturach. Aktualnie enzymy działają już od 30 stopni Celsjusza, co pozwala mocno zredukować zużycie energii. Biofermentacja składników roślinnych pozwala uzyskać wysokoskoncentrowane preparaty enzymatyczne, które są wydajne i ekonomiczne w użyciu.
Ekologiczne pranie z siłą natury – enzymy i detergenty w służbie czystości
Naturalne detergenty pozyskiwane są głównie z roślin mających saponiny, np. mydlnica lekarska czy kasztanowiec. Te substancje myjące są całkowicie biodegradowalne i nie obciążają środowiska. W przeciwieństwie do syntetycznych odpowiedników rozkładają się na nieszkodliwe związki w ciągu kilku dni. Orzechy piorące z drzewa sapindus mukorossi stanowią jeden z dość znanych naturalnych detergentów. Enzymy stosowane w ekologicznych środkach piorących pochodzą z naturalnych źródeł i są wytwarzane przez mikroorganizmy. Działają one selektywnie na konkretne typy zabrudzeń – proteazy rozkładają plamy białkowe, lipazy radzą sobie z tłuszczem, a amylazy usuwają zabrudzenia skrobiowe. Temperatura prania z naturalnymi detergentami nie powinna przekraczać 60°C, ponieważ wyższe temperatury mogą dezaktywować enzymy. Powinniśmy wiedzieć, że skuteczność prania ekologicznego można zwiększyć poprzez namaczanie tkanin przed właściwym cyklem. Naturalne środki piorące są szczególnie polecane dla osób z wrażliwą skórą oraz alergików.
Naturalne pranie bez obaw – orzechy mydlane ratunkiem dla alergików
Osoby borykające się z uczuleniami na detergenty dość często sięgają po ekologiczne rozwiązania w postaci orzechów piorących. Orzechy mydlane mają naturalne saponiny, które efektywnie usuwają zabrudzenia, nie powodując przy tym podrażnień skóry.
Są całkowicie biodegradowalne i nie obciążają środowiska chemikaliami.
- Nie mają sztucznych substancji zapachowych
- Można ich używać wielokrotnie
- Są ekonomiczne w użyciu
- Nadają się do prania w różnych temperaturach
- Zmiękczają tkaniny w naturalny sposób
Niektóre badania mówią, że częste stosowanie orzechów piorących może mocno zmniejszyć objawy alergiczne u osób wrażliwych na standardowe środki piorące.
Te naturalne detergenty są szczególnie polecane do prania ubranek niemowlęcych i bielizny osobistej.
Nowoczesne zastosowania łupin orzechów piorących w kosmetyce naturalnej
Po wykorzystaniu orzechów do prania ich łupiny można wykorzystać jako naturalny szampon do włosów lub składnik maseczek oczyszczających.
Powinniśmy wiedzieć, że saponiny zawarte w orzechach mają także właściwości antyseptyczne i przeciwgrzybicze, co sprawia, że są cennym składnikiem w produkcji ekologicznych kosmetyków.
Zero śmieci w łazience – ekoprodukcja szarego mydła z popiołu
Tradycyjna metoda wytwarzania mydła z popiołu drzewnego to doskonały przykład gospodarki zero waste właściwie. Proces rozpoczyna się od zebrania popiołu z drewna liściastego, który następnie jest przesiewany i zalewany wodą. Powstały w ten sposób ług potasowy stanowi bazę do produkcji mydła. Dodanie do ługu tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych, najlepiej będących odpadami z gospodarstwa domowego inicjuje proces zmydlania. W trakcie produkcji nie powstają żadne odpady, ponieważ nawet przesiana część popiołu może być wykorzystana jako nawóz do ogrodu. Cały proces trwa około 2-3 tygodni, podczas których mieszanina dojrzewa i nabiera właściwych parametrów. Gotowy produkt ma postać miękkiego, brunatnego mydła o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych, które świetnie daje efekt również do mycia ciała i prania odzieży. Ciekawe było szczególnie na terenach wiejskich, gdzie stanowiło ekonomiczną alternatywę dla mydła kupnego.