Do pojemnika niebieskiego wrzucaj papier, kartony i tekturę. Żółty to tworzywa sztuczne, met opakowania wielomateriałowe. Zielony przeznaczony jest na szkło (butelki i słoiki). Do brązowego trafiają odpady biodegradowalne – resztki jedzenia i odpady zielone. Czarny pojemnik to odpady zmieszane – wszystko, czego nie można wrzucić do pozostałych. Baterie, przeterminowane leki, elektrośmieci i odpady wielkogabarytowe należy oddawać do specjalnych punktów zbiórki lub PSZOK-ów.
Segregacja odpadów w gospodarstwie domowym to fundamentalny element świadomego życia w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.
Teraz prawidłowa segregacja śmieci stała się obowiązkiem prawnymi moralnym. Każdego dnia przeciętna rodzina generuje parę kilogramów odpadów – ich właściwe sortowanie ma ogromny wpływ na możliwość późniejszego recyklingu.
Wprowadzenie systemu segregacji w domu wymaga początkowo pewnego wysiłku organizacyjnego, jednak z czasem staje się nawykiem. Odpowiednie pojemniki czy worki na różne frakcje odpadów powinny znaleźć się w każdej kuchni (najlepiej w miejscu łatwo dostępnym). Można zastanowić się nad zakupem specjalnych koszy z przegródkami lub kompaktowych rozwiązań do segregacji. Systematyczne sortowanie pozwala zaoszczędzić miejsce w głównym koszu na śmieci i mocno ułatwia późniejsze gospodarowanie odpadami.
Jakie są podstawą zasady segregacji w polskich gospodarstwach domowych:
- Papier – pojemnik niebieski
- Szkło – pojemnik zielony
- Met tworzywa sztuczne – pojemnik żółty
- Odpady biodegradowalne – pojemnik brązowy
- Odpady zmieszane – pojemnik czarny
- Odpady niebezpieczne – specjalne punkty zbiórki
- Elektroodpady – wyznaczone miejsca zbiórki
- Odpady wielkogabarytowe – okresowy odbiór
Ważne rady dotyczące codziennej segregacji
Uwagę należy zwrócić na odpady problematyczne – takie jak zanieczyszczone opakowania wielomateriałowe czy produkty składające się z różnych tworzyw. Przed wyrzuceniem opakowań warto je opróżnić i zgnieść (oszczędność miejsca). Nie wszystkie rodzaje plastiku nadają się do recyklingu – należy zwracać uwagę na oznaczenia na produktach. Szkło należy wyrzucać bez nakrętek i kapsli, a papier powinien być czysty i suchy. „Największym wyzwaniem dla początkujących segregujących są odpady biodegradowalne” – ich niewłaściwe składowanie może prowadzić do nieprzyjemnych zapachów.
Najczęstsze błędy w domowej segregacji
Segregacja wymaga pewnej wiedzy i świadomości ekologicznej. Wśród najczęściej popełnianych błędów znajduje się wrzucanie zatłuszczonego papieru do pojemnika na makulaturę (powinien trafić do odpadów zmieszanych). Innym problemem jest nieodpowiednie postępowanie z odpadami biodegradowalnymi – wyrzucanie ich w plastikowych workach czy mieszanie z innymi frakcjami. Czy musimy poświęcać czas na dokładne mycie opakowań przed wyrzuceniem? To często zadawane pytanie – a więc: tak, ale z umiarem. Opakowania powinny być względnie czyste – bez resztek jedzenia czy substancji chemicznych. „Wystarczy je opłukać, nie ma potrzeby szorowania detergentem” (co samo w sobie byłoby nieekologiczne). Do odpadów zmieszanych trafia wciąż zbyt wiele surowców, które mogłyby zostać przetworzone.
Segregacja śmieci w domu – sprawdź, czy na pewno wiesz jak to robić?
Do pojemnika na szkło wrzucamy wyłącznie czyste szklane butelki oraz słoiki pozbawione nakrętek i kapsli.
Nie należy tam wyrzucać potłuczonych kieliszków, szkła okiennego ani żarówek, gdyż mają inne składniki chemiczne. Plastikowe odpady, takie jak butelki PET, opakowania po chemii gospodarczej czy kosmetykach, powinny trafić do żółtego pojemnika. Bardzo ważne jest zgniatanie butelek przed wyrzuceniem, aby zajmowały mniej miejsca. Papier i tektura wędrują do niebieskiego kosza, ale tylko jeśli nie są zatłuszczone ani mokre. Miejcie na uwadze, że paragony i papier termiczny nie nadają się do recyklingu, więc wyrzucamy je do odpadów zmieszanych. Do brązowego pojemnika trafiają wyłącznie odpady biodegradowalne, czyli resztki owoców i warzyw, fusy z kawy i herbaty, skorupki jaj oraz zwiędłe kwiaty. Wszystkie pozostałe odpady, których nie można przypisać do żadnej z powyższych kategorii, należy wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.
Kuchenny eko-detektyw: Szczegóły bioodpadowego porządku
Właściwa segregacja odpadów biodegradowalnych w kuchni to podstawa ekologicznego szyku życia. Najważniejszym elementem jest specjalny pojemnik z otworami wentylacyjnymi, który zapobiega gniciu i nieprzyjemnym zapachom. Do takiego pojemnika wrzucamy resztki warzyw, owoców, fusy po kawie i herbacie oraz skorupki jaj.
- Używaj papierowych torebek lub worków biodegradowalnych
- Regularnie opróżniaj pojemnik (co 2-3 dni)
- Unikaj wrzucania płynnych resztek jedzenia
Miejcie na uwadze, że odpady organiczne należy wyrzucać bez opakowań i reklamówek.
Mokre resztki jedzenia najlepiej odsączyć z nadmiaru wody, by uniknąć fermentacji.
Biohumus domowej roboty – zamknięty obieg materii organicznej
Wykorzystanie wermi-kompostownika to innowacyjne rozwiązanie dla mieszkańców bloków. Ten niewielki pojemnik z dżdżownicami kalifornijskimi pozwala przetworzyć odpady kuchenne w cenny nawóz do roślin doniczkowych. System można umieścić na balkonie lub w piwnicy, gdzie dżdżownice pracują przez cały rok, zamieniając bioodpady w żyzny kompost.
Ekologiczny recykling zaczyna się na domowym podwórku!
Kompostownik to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zagospodarować odpady organiczne powstające w gospodarstwie domowym. Domowy kompostownik może zmniejszyć ilość produkowanych śmieci nawet o 30% rocznie! Do kompostownika możemy wrzucać resztki owoców i warzyw, fusy z kawy i herbaty, skorupki jaj, a także skoszoną trawę, liście oraz rozdrobnione gałęzie. Najlepszym miejscem na kompostownik jest zacienione stanowisko, osłonięte od wiatru. Ważne jest zachowanie odpowiedniej wilgotności kompostu – nie może być ani za suchy, ani zbyt mokry. Proces kompostowania trwa zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy, zależnie warunków atmosferycznych i rodzaju odpadów. Dojrzały kompost ma ciemnobrunatny kolor i charakterystyczny, leśny zapach. Gotowy kompost to doskonały, naturalny nawóz, który możemy wykorzystać w ogrodzie do użyźnienia gleby. Wzbogaca on ziemię w próchnicę i składniki mineralne, poprawia jej strukturę oraz zwiększa zdolność zatrzymywania wody. Stosowanie kompostu wspomaga także rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych.